Rusza cykl niedzielnych muzycznych pikników u Grohmana w Łodzi.

Rusza cykl niedzielnych muzycznych pikników u Grohmana w Łodzi.

Góralski folk w połączeniu z muzyką rockową, rytmy słowiańskie, swingowe klasyki i dźwięki akordeonu będą rozbrzmiewać w lipcu na Pikniku u Grohmana w Łodzi. Cykl plenerowych koncertów organizowanych na terenie siedziby Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozpocznie się w niedzielę.

To już siódma edycja kulturalno-rozrywkowych wydarzeń, które każdego lata cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Łodzi.

"Siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej okolice to miejsce nieprzypadkowe. Kiedyś mieściło się tutaj imperium przemysłowe Henryka Grohmana, który był wybitnym mecenasem kultury. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała muzyka. Sam z zamiłowaniem grał na skrzypcach, a w jego domu koncertował Ignacy Jan Paderewski oraz młody Artur Rubinstein. Miejsce to w przeszłości było wypełnione muzyką, dlatego ŁSSE postanowiła podtrzymywać tę tradycję" - wyjaśniał współorganizator Pikników u Grohmana koncertmistrz Tomasz Gołębiewski.

Tegoroczny cykl na zrewitalizowanym terenie dawnej zabytkowej XIX-wiecznej fabryki Grohmana zainauguruje w niedzielę folkowo-rockowy zespół "Turnioki". To - jak wskazują organizatorzy plenerowych koncertów - prawdziwe granie z góralskim przytupem. Grupa koncertuje od blisko 20 lat i ma na koncie ponad tysiąc występów na całym świecie.

"W niedzielę uczestnicy pikniku usłyszą utwory z płyt +Bycek+, +Ciupaga+ czy +Folk Atak+. Tytuły albumów dobrze oddają charakter granej muzyki, czyli połączenia folku góralskiego z muzyką rockową" - dodał Gołębiewski.

Za tydzień piknikowej publiczności zaprezentują się Katarzyna Skrzyńska z zespołem, grająca nowoczesny folk inspirowany muzyką słowiańską, a w kolejne dwie niedziele - Krzysztof Raczyński Quartet, którego lider jest wybitnym akordeonistą oraz Olga Maroszek Ensemble z najbardziej popularnymi utworami ery swingu.

Zespoły podczas pikników zaprezentują się dwukrotnie. Na scenę wyjdą o godz. 15.30 i 17. W przypadku deszczowej pogody artyści zagrają w sali konferencyjnej budynku ŁSSE. Koncerty i inne atrakcje są bezpłatne.

W trakcie pikników organizowane są strefy zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz kreatywne zajęcia dla osób starszych. Organizatorzy zachęcają uczestników do przynoszenia koców i nadawania imprezom charakteru prawdziwych pikników. (PAP)

Dodaj komentarz