Od soboty w Poznaniu 44. Jarmark Świętojański.

Od soboty w Poznaniu 44. Jarmark Świętojański.

Setka drewnianych domków i kramów z unikatowym rękodziełem, czy przysmakami z różnych regionów świata, stanie na poznańskim Starym Rynku w ramach rozpoczętego w sobotę 44. Jarmarku Świętojańskiego. W trakcie trwania jarmarku zaplanowano też koncerty, spektakle i warsztaty dla dzieci.

"W tym roku Jarmark Świętojański odbędzie się po raz 44. Impreza wpisała się już w tradycję poznaniaków. Sądzimy, że tegoroczna oferta zainteresuje nie tylko mieszkańców miasta, ale też turystów" - podkreśliła prezes organizującej imprezę spółki Targowiska Iwona Rafińska.

Podczas rozpoczętego w sobotę jarmarku rzemieślnicy odbiorą symboliczne klucze do miasta, a na najmłodszych czekać będzie widowisko nawiązujące do żywiołów, a także strefa gier i zabaw.

Podobnie jak w poprzednich latach, na Starym Rynku można będzie spotkać artystów, rękodzielników i rzemieślników z różnych regionów Polski i zagranicy. Drewniane domki handlowe zapełnią się unikatowymi wyrobami; biżuterią z bursztynu, ozdobami z naturalnych kwiatów, dodatkami z wełny i jedwabiu, czy rękodzielnicze artykuły wyposażenia wnętrz.

Na Starym Rynku można będzie skosztować lokalnych i regionalnych smakołyków, ale i potraw z najodleglejszych stron Europy.

"Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Turcji i Grecji. Smakosze rodzimych produktów znajdą na jarmarku tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie rogale Świętomarcińskie, miody z wielkopolskich i sandomierskich pasiek i inne wyroby pszczele. Na stoiskach pojawią się także naturalne kosmetyki z małych rodzinnych manufaktur, przetwory owocowe z ekologicznych upraw oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki" - powiedziała Rafińska.

Na Starym Rynku spotkać będzie można także liczne grupy kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami, którzy zaprezentują poznaniakom swoje kolekcje.

Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 23 czerwca. Jak tłumaczyła prezes Fundacji Flow Art Anna Dorna, "w każdy piątek na dzieci czeka Spotkanie z Legendami Poznańskimi - spektakl teatralny i warsztaty tematyczne. W programie nie zabraknie też tradycyjnej akcji +Bajkowy Rynek- Poznań czyta dzieciom+. We wszystkie niedziele dzieciom czytać będą znani i lubiani poznaniacy. Po każdym takim spotkaniu na najmłodszych czeka spektakl teatralny nawiązujący do tematu książki".

W weekendy na Starym Rynku można będzie ponadto wziąć udział w warsztatach średniowiecznej kaligrafii i plecenia wianków, a także zobaczyć pokazy np. dawnych sztuk walki czy rzeźbienia w drewnie.

Na Starym Rynku stanie także scena, na której będą odbywać się koncerty. Poznaniacy będą mogli także odpocząć w strefie chillout, znajdującej się w sąsiedztwie domków budniczych.

"Tradycyjnie 15 i 16 czerwca wspierać będziemy Hospicjum Palium i Fundację Bread of Life. Natomiast sobota, 22 czerwca będzie Dniem Tradycji. Na scenie przy ul. Woźnej wystąpi Kapela Zza Winkla, można będzie posłuchać wierszy w gwarze poznańskiej oraz zobaczyć pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim. W ostatni dzień jarmarku poznaniacy zobaczą widowisko +Noc Kupały+ w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy" - wskazała Dorna. (PAP)

Dodaj komentarz