Koncert China Moses Group na Starówce w Warszawie.

Koncert China Moses Group na Starówce w Warszawie.

Wokalistka China Moses, interpretatorka jazzu i muzyki soul, wystąpi w sobotę wieczorem na 25. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na warszawskiej Starówce.

„Nie mogę się doczekać tego koncertu, zapowiada się niezwykłe wydarzenie: występ Chiny Moses" – powiedziała PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, dyrektor artystyczna festiwalu. "China Moses jest intrygującą artystką; ma wielką urodę, elegancję, fascynujący głos, niezwykle ekspresyjną interpretację i znakomicie prowadzi dialog z publicznością” - wskazała.

Moses zaznaczyła, że podczas koncertu ma mieć na estradzie dwie szklaneczki wina – mówi Strzelczyk Wojciechowska. „Jak Nina Simone” – dodała.

Iwona Strzelczyk Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje festiwal, podkreśliła, że China Moses wystąpi ze świetnymi muzykami: pochodzącą z Jamajki Brytyjką Camillą George, saksofonistką, pianistą Andrew McCormackiem; perkusistą Marijusem Aleksą oraz basistą Neilem Charlsem.

China Moses jest córką słynnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater. Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Jej głos uznano za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych.

„Zrodziła się nowa, wielka gwiazda soul - jazzu (...) olśniewająca, z kieliszkiem czerwonego wina, w wysokich, modnych, paryskich obcasach przejmuje estradę w jednej chwili, by wprowadzić publiczność do swojego pięknego, jazzowego świata” – napisano w wokalistce w magazynie „Time”.

Pierwszy singiel „Time” wydała jako szesnastolatka. Obecnie ma w swoim dorobku artystycznym sześć albumów - pośród nich „This One’s for Dinah”, będący hołdem dla amerykańskiej wokalistki Dinah Washington, wydany przez Blue Note Records, podbił serca publiczności i został okrzyknięty największą sensacją ostatnich lat.

Dziś jest twarzą tej słynnej firmy fonograficznej Blue Note i wymieniania jest obok takich gwiazd jak Cassandra Wilson i Norah Jones.

Urodzona w Los Angeles w Kalifornii China Moses wychowywała się i mieszka w Paryżu. Pierwszy singiel „Time” wskazał już na jej styl i zainteresowania muzyką z pogranicza soulu i jazzu. Kolejne albumy to: „China”, „We Turn Around” „Good Lovin”, „This one's for Dinah”. Album „Crazy Blues” został oceniony przez brytyjski magazyn „Time” jednym z najlepszych albumów 2013 roku. Ostatni album artystki, „Nightintales”, to jedenaście bluesowo-jazzowych opowieści, muzyczny kalejdoskop, łączący w sobie jazz, soul, R & B, blues i pop. Zawiera autorskie kompozycje artystki.

China współtworzyła i śpiewała na pierwszym Międzynarodowym Dniu Jazzu UNESCO w Paryżu w 2012 roku i wielokrotnie występowała dla UNESCO.

Kilkakrotnie dzieliła scenę ze swoją matką, w towarzystwie orkiestr takich jak Deutsches Filmorchester Babelsberg i WDR Big Band.

China Moses, która jest też prezenterką telewizji MTV, modelką i aktorką, choć nie koncertuje często, to jednak pojawia się na największych festiwalach i prestiżowych światowych estradach. Na Jazie na Starówce wystąpi po raz pierwszy.

Koncerty 25. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce odbywają się we wszystkie soboty do końca sierpnia na warszawskim Rynku Starego Miasta. (PAP)

Dodaj komentarz