Kielce miasto zorganizuje Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej w 2022 r.

Kielce miasto zorganizuje Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej w 2022 r.

Co najmniej pięć tysięcy artystów przyjedzie do Kielc w 2022 r. na Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej "Europeada"; to duże przedsięwzięcie, ale pięć lat temu pokazaliśmy, że potrafimy to zrobić na wysokim poziomie – poinformował w poniedziałek prezydent Bogdan Wenta.

 

Europeada jest największym, najważniejszym i najstarszym, organizowanym od 1964 roku, corocznym europejskim wydarzeniem prezentującym etnografię, kulturę ludową i folklor. W 2014 roku gospodarzem wydarzenia były Kielce – wówczas miasto odwiedziło 3,5 tysiąca osób z 22 krajów. Swoją tradycję, tańce, muzykę i stroje zaprezentowało 148 zespołów. Wydarzenia organizowano w amfiteatrze na Kadzielni, na Rynku, ulicy Sienkiewicza i w innych miejscach – łącznie na kilku scenach.

Jak tłumaczył Wenta, teraz do Kielc w 2022 roku przyjedzie około 5 tys. osób z całej Europy, bo takie są aktualne wymogi organizacyjne. "Dołożymy wszelkich starań, by czuli się u nas znakomicie. Jesteśmy przekonani, że będziemy mogli liczyć tu na pomoc mieszkańców Kielc, którzy w fantastyczny sposób uczestniczyli we wspólnej zabawie przy okazji ostatniej edycji" – zaznaczył prezydent.

Jak poinformował Wenta, nieznana jest jeszcze dokładna data festiwalu, która będzie ustalona tak, by nie kolidowała z innymi ważnymi wydarzeniami, m.in. festiwalem harcerskim. Prawdopodobnie będzie to jednak druga połowa lipca lub początek sierpnia 2022 r.

W przyszłym roku gospodarzem Europeady będzie Kłajpeda (Litwa), zaś w 2021 r. Trapani (Włochy, Sycylia).(PAP)

Dodaj komentarz