Foreigner i Status Quo na Festiwalu Legend Rocka

Foreigner i Status Quo na Festiwalu Legend Rocka

Ukryta przed kurzem szos, oddalona od zgiełku wielkich aglomeracji, Dolina Charlotty, przyciąga jak magnes. Także gwiazdy. Podczas tegorocznego

  1. Festiwalu Legend Rocka 17 lipca wystąpi zespół Foreigner, a 27 lipca - Status Quo.

Z 10 platynowymi płytami oraz z 16 przebojami na liście TOP 30, Foreigner jest jednym z najpopularniejszych rockowych zespołów na świecie.

Założycielem zespołu był mieszkający w Nowym Jorku gitarzysta i kompozytor Mick Jones, który miał wyjątkowy dar do tworzenia przebojów. W latach 80. Foreigner wspiął się na szczyt muzycznej sławy, a to za sprawą bestsellerowego albumu "Agent Provocateur" z 1984 roku, na którym znalazł się największy hit tej grupy "I Want To Know What Love Is", do którego wideo w sieci obejrzało ponad 143 mln fanów.

W tym czasie notowany jest również rozkwit popularności Foreigner w Polsce, do której przyczyniła się m.in. obecność nagrań zespołu na liście przebojów radiowej Trójki.

W latach 90. zespół zwolnił obroty, aby w następnej dekadzie - po zreformowaniu składu - ponownie przystąpić znowu do pracy. Na gitarze prowadzącej nadal grał Mick Jones, a skład grupy weszli jeszcze: gitarzysta i klawiszowiec Tom Gimbel, basista Jeff Pilson, klawiszowiec Michael Bluestein, gitarzysta Bruce Watson i perkusista Chris Frazier.

Z nową energią Foreigner ponownie znalazł się na listach rankingu Billboard w 2005 roku, a kolejne lata wypełniły formacji liczne trasy koncertowe i festiwale.

W kwietniu 2018 roku Foreigner znalazł się na szczycie listy Billboard Classic po wydaniu albumu "Foreigner with The 21st Century Symphony Orchestra & Chorus", która zawiera pierwszy w dziejach zespołu zapis koncertu z orkiestrą symfoniczną, jaki miał miejsce w Lucernie w Szwajcarii.

Status Quo to angielski zespół rockowy założony w 1967 roku. Jego obecny skład tworzą wokalista i gitarzysta Francis Rossi, klawiszowiec Andy Bown, basista John "Rhino" Edwards oraz perkusista Leon Cave.

Zadebiutowali w 1968 roku albumem pod tytułem "Picturesque Matchstickable Messages from the Status Quo”, utrzymanym w stylu psychodelicznego rocka. Na trzecim albumie "Ma Kelly's Greasy Spoon” z 1970 roku grupa zmieniła styl na hard rocka.

Przełom w karierze Status Quo nastąpił wraz z podpisaniem kontraktu z wytwórnią Vertigo Records na początku lat 70. Ich najpopularniejsze piosenki z tamtego okresu to między innymi "Paper Plane”, "Break The Rules”, "Down Down”, "Rockin' All Over the World" czy "Whatever You Want”.

Lata 80. to przebój "In the Army Now” z płyty pod tym samym tytułem. Utwór jest coverem duetu "Bolland & Bolland” z 1982 roku, jednak to wersja Status Quo podbiła europejskie listy przebojów i stała się rockowym klasykiem.

Na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty gościli już m.in. Deep Purple, The Animals, Robert Plant, Bob Dylan, ZZ Top, Alice Cooper czy Carlos Santana.(PAP Life)

Dodaj komentarz