13. edycja European Design Festival od 6 czerwca w Warszawie

13. edycja European Design Festival od 6 czerwca w Warszawie

Poświęcony projektowaniu graficznemu European Design Festival, który co roku odbywa się w innym europejskim mieście, 6 czerwca po raz pierwszy rozpocznie się w Warszawie. Zaplanowano m.in. galę rozdania nagród European Desing Awards i konferencję Element Talks.

Gala European Design Awards będzie miała miejsce 8 czerwca w Nowym Teatrze. Organizator i komisarz konkursu Rene Wawrzkiewicz zauważył na środowej

konferencji prasowej, że "European Design Awards to nagroda, która powstała ponad 10 lat temu i jest dedykowana projektantom komunikacji wizualnej". Jego zdaniem, "jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Europie dla ludzi, którzy zajmują się projektowaniem graficznym szeroko rozumianym. Od typowych rzeczy związanych z drukiem - plakaty, identyfikacje, branding, książki kończąc na różnych digitalowych rzeczach: motion graphics, web design".

Olga Rafalska, reprezentująca Konferencję Element Talks zwróciła uwagę, że co roku zapraszani są "prelegenci z całego świata, którzy opowiadają o kulisach swojej pracy". Poinformowała, że temat tegorocznej konferencji to "Portfolio is dead". "To pytanie, które stawiamy swoim prelegentom: czy rzeczywiście portfolio w formie ładnych obrazków przedstawianych w internecie jest dzisiaj najlepszą wizytówką projektantów" - mówiła.

Druga z organizatorek Element Talks Paulina Kacprzak poinformowała, że w tym roku wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. Michael Bierut z USA, "który jest legendą światową projektowania graficznego" oraz Carly Ayres.

6 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się wernisaż czterech wystaw poświęconych współczesnemu projektowaniu graficznemu w Polsce. Jedna z nich to Print Control - ekspozycja najlepszych polskich publikacji z 2018 r. Będzie można także obejrzeć wystawę prezentującą dorobek twórczy Karola Śliwki, jednego z najwybitniejszych polskich projektantów grafiki, którego prace - jak poinformowano w opisie wystawy - "przez dziesięciolecia kształtowały i nadal kształtują kulturę wizualną polskiej codzienności". Trzecia wystawa nosi tytuł Graduation Projects 2018 i jestto Międzynarodowy Przegląd Najlepszych Projektów Dyplomowych. Na wystawie "Title goes here" zaprezentowany zostanie przegląd krojów pisma, stworzonych przez projektantów związanych z warszawską Akademią Sztuk Pięknych.

Podczas European Design Festival odbędą się również m.in. garden party, targi graficzne "Nacisk", pokaz filmu "Helvetica" oraz wystawa plakatów wykonanych techniką sitodruku. European Design Festival potrwa do 9 czerwca.(PAP)

Dodaj komentarz