Wielkopolskie: Muzeum Arkadego Fiedlera świętuje 45 lat istnienia.

Wielkopolskie: Muzeum Arkadego Fiedlera świętuje 45 lat istnienia.

45 lat istnienia świętuje Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania. Opiekę nad placówką sprawuje i w podróże po świecie udaje się już kolejne pokolenie Fiedlerów.

Jubileusz puszczykowskie muzeum świętuje organizując spotkania z podróżnikami i udostępniając zwiedzającym kolejne ciekawe eksponaty.

Rokrocznie muzeum odwiedza ok. 20 tys. osób. Na ekspozycję składają się egzotyczne przedmioty, pamiątki, okazy flory i fauny przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera a potem także przez jego potomków.

Jak powiedział PAP syn pisarza, Arkady Radosław Fiedler, uruchomione w 1974 roku w rodzinnym domu muzeum w ciągu lat znacząco się rozrosło, objęło kolejne budynki oraz otaczający je ogród. Podkreślił, że puszczykowska placówka wciąż się rozwija, przyciągając miłośników talentu pisarskiego patrona muzeum i miłośników podróży nowymi przedsięwzięciami i eksponatami.

W ostatnich dniach w muzeum zaprezentowano nową atrakcję - sprowadzoną z Boliwii oryginalną maskę i strój tancerza festiwalu Diablada. Arkady Radosław Fiedler wyjaśnił, że festiwal, na którym występuje do trzydziestu tysięcy tancerzy, odbywa się w boliwijskim mieście Oruro; to największe po karnawale w Rio de Janeiro święto tańca w Ameryce Południowej i – jak zapewnił Fiedler – najważniejsze dla Latynosów.

"W ostatnich latach nie próżnowaliśmy; uruchomiliśmy w muzeum wystawę stałą poświęconą Dywizjonowi 303. Pod pokładem Santa Marii znalazło się miejsce na galerię fotograficzną i prezentacje zdjęć zarówno z naszych podróży, jak i z podróży naszych przyjaciół. Poza tym my ciągle jeździmy w świat - sam w ostatnim czasie odbyłem dwie podróże do Boliwii" – powiedział PAP Fiedler.

Jak przyznał, kiedy startowało muzeum, było to przedsięwzięcie "bardzo skromne". "Wtedy w tym naszym starym domu rodzinnym były tylko trzy pomieszczenia przeznaczone na eksponaty i jeden totem indiański z Kanady. Z biegiem lat przybywało naszych podróży, przywożonych eksponatów i pomysłów na rozwój muzeum oraz – po jakimś czasie – okalającego nasze domy ogrodu" – powiedział.

W ogrodzie stanęły kopie posągów i budowli z różnych stron świata, m.in. pomnik indiańskiego wodza Szalonego Konia, replika posągu Buddy z Bamian, miniatura piramidy Cheopsa, oraz naturalnej wielkości kopie statku Kolumba "Santa Maria" i samolotu myśliwskiego hawker hurricane, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303.

Jak dodał Arkady Radosław Fiedler, gdy muzeum rozpoczynało działalność, był już, wraz z bratem, Markiem, po kilku odbytych wraz z ojcem podróżach.

"Teraz podróżuje – i pisze książki – kolejne pokolenie Fiedlerów. Pisał nasz ojciec, Arkady. Książki podróżnicze mam na koncie i ja, i Marek. W tej chwili piszą już również nasi synowie: starszy syn Marka, Radosław, który napisał książkę o podróży do Iranu i mój syn, trzeci Arkady w rodzinie, Arkady Paweł, który napisał książkę o wyprawie maluchem przez Afrykę i kończy następną" – powiedział.

Arkady Radosław Fiedler przyznał, że w jego rodzinie podróżnikami są raczej mężczyźni. Zastrzegł, że "niewiasty również jeżdżą" i podkreślił, że bez kobiet w rodzinie nie mogłaby się odbyć nie tylko żadna wyprawa, ale i niemożliwa byłaby sprawna działalność muzeum. Willę w Puszczykowie, w której w 1974 roku ruszyło muzeum, Arkady Fiedler kupił od państwa w 1946 roku, po powrocie z wojennej emigracji.

Potrzeba stworzenia ekspozycji dostępnej dla miłośników podróży i książek ojca pojawiła się na początku lat siedemdziesiątych. Do domu Fiedlera seniora przyjeżdżało coraz więcej osób zainteresowanych twórczością znanego podróżnika.

Po śmierci seniora rodu w 1985 roku, prowadzeniem muzeum zajęły się rodziny obu synów. Pomieszczenia muzeum zorganizowano w kolejnych budynkach stojących na terenie posesji. Kolejne eksponaty przywozili z podróży kontynuujący pasję Fiedlera synowie a później także wnukowie pisarza.

Patron muzeum Arkady Fiedler (1894-1985) był znanym podróżnikiem i pisarzem. Odbył 30 wypraw, napisał 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą". (PAP)

Dodaj komentarz

Komentarze  

0 #12 igoxalebuxoje 2020-01-12 07:57
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin No Prescription Amoxicillin 500 Mg xfa.ofuj.myphotoart.org.oof.bm http://mewkid.net/who-is-xandra/
Zgłoś administratorowi
0 #11 ovilopuuy 2019-11-28 06:48
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin gce.knvo.myphotoart.org.unz.ta http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi
0 #10 asohomoxea 2019-11-28 06:21
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Buy Amoxicillin Online Without Prescription zyr.svyg.myphotoart.org.dep.vn http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi
0 #9 esijoniraln 2019-11-25 08:42
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500mg iov.shmv.myphotoart.org.yrz.ma http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi
0 #8 abeelufu 2019-11-25 08:17
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin No Prescription hqk.seeh.myphotoart.org.vci.cm http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi
0 #7 RickyDut 2019-11-23 16:53
Take a look at my web blog: https://www.myonlinebuy.us/what-is-better-viagra-or-cialis
Zgłoś administratorowi
0 #6 awitiqij 2019-11-10 13:19
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin Without Prescription vyj.ssec.myphotoart.org.xiw.ut http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi
0 #5 uxasubiabu 2019-11-10 12:59
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg qng.bzxt.myphotoart.org.pge.xg http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi
0 #4 evakeahusun 2019-11-08 18:06
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg xds.mfzv.myphotoart.org.rag.dp http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi
0 #3 iotixeau 2019-11-08 17:44
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg woc.zaxf.myphotoart.org.oyo.pg http://mewkid.net/where-is-xena/
Zgłoś administratorowi