Warszawa: rusza cykl letnich imprez kulturalnych 2. "Dziedziniec Kultury"

Warszawa: rusza cykl letnich imprez kulturalnych 2. "Dziedziniec Kultury"

Mela Koteluk, Michał Urbaniak, Stanisław Soyka, Strojnowy czy Warszawskie Combo Taneczne - to gwiazdy drugiego "Dziedzińca Kultury" - cyklu letnich imprez kulturalnych - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. Drugi "Dziedziniec Kultury" - od piątku.

Od 12 lipca do 30 sierpnia, w każdy wakacyjny piątek, Narodowe Centrum Kultury (NCK) zaprasza na Krakowskie Przedmieście 15/17 (dziedziniec przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego) na spotkanie z muzyką, tańcem, sztukami wizualnymi, literaturą i teatrem. W programie 2. "Dziedzińca Kultury" znajdują się darmowe warsztaty, pokazy i koncerty.

"Przygotowaliśmy bogaty program edukacyjno-artystyczny składający się z pokazów i warsztatów dla osób w różnym wieku, także dzieci. Zapraszamy w każdy piątek do końca wakacji od godz. 15 na przedstawienia teatralne, warsztaty plastyczne, aktorskie czy muzyczne. Na +Dziedzińcu Kultury+ można będzie tańczyć po królewsku i przy wiejskiej kapeli, posłuchać znanych dźwięków miasta i poznać muzyczne opowieści z daleka" – poinformował dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.

"+Dziedziniec Kultury+ to idea, która połączyła muzykę oraz działania edukacyjno-artystyczne. Etymologia słowa dziedziniec prowadzi nas do wielu znaczeń i zastosowań dla tej przestrzeni. To rozróżnienie stanowiło klucz dla skonstruowania programu kolejnych piątkowych odsłon imprezy" - wyjaśnił.

Jak poinformowała PAP Joanna Bancerowska, 2. "Dziedziniec Kultury" to "okazja do poznania technik gry aktorskiej, nauczenia się tańca afrykańskiego, menueta, kontredansa, oberka czy gry na egzotycznych bębnach, wykonania marionetki, scenografii dla domowego teatru lub eleganckiego wachlarza, przydatnego podczas letnich upałów, czy wreszcie namalowania muralu".

O godz. 21 rozpoczynać się będą koncerty gwiazd, reprezentujących różne gatunki i nurty muzyczne, m.in.: Meli Koteluk, Michała Urbaniaka, Stanisława Soyki, grup Jazzpospolita i Strojnowy, Warszawskiego Combo Tanecznego oraz kwintetu muzyki dawnej Canor Anticus.

W najbliższy piątek, podczas pierwszego spotkania pt. "Dwór", widzowie będą mogli m.in. zobaczyć tańce dworskie i wziąć udział w warsztacie tańców z okresu średniowiecza i renesansu.

"Nie zabraknie także ciekawostek o historii mody, obyczajowości, etykiecie, rzemiosłach zdobniczych oraz sztuce krawieckiej, a wieczorem wystąpi zespół Canor Anticus, który za sprawą m.in. fidla (średniowiecznego instrumentu smyczkowego) czy skrzypiec barokowych przeniesie publiczność w świat muzyki dawnej" - napisali w zapowiedzi organizatorzy.

W prowadzonej przez NCK Galerii Kordegarda już od 11 lipca można będzie oglądać popiersie bogini Diany dłuta Jean Antoine Houdona - jedno z najdroższych dzieł w kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego, które Polska odzyskała po ponad 70 latach od jego zrabowania podczas II wojny światowej.

Narodowe Centrum Kultury inicjuje i realizuje działania na rzecz rozwoju kultury i promocji polskiego dziedzictwa narodowego. Jest jednym z największych animatorów życia kulturalnego w Polsce. Organizuje i współorganizuje krajowe i międzynarodowe wydarzenia: festiwale, koncerty, wystawy, przeglądy, konferencje, projekty badawcze.

NCK prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, szkoleniową, wystawienniczą, m.in. zarządza kultową galerią Kordegarda, gdzie wystawiane są prace czołowych polskich artystów. Aktywnie angażuje się w obchody ważnych rocznic narodowych. Zarządza ogólnokrajowymi programami dotacyjnymi i stypendialnymi oraz projektami kulturalnymi, m.in. Dom Kultury+, Bardzo Młoda Kultura, Kultura Interwencje, Kadra Kultury, EtnoPolska, Młoda Polska, Gaude Polonia, Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży, Ojczysty - dodaj do ulubionych, Archi-Przygody. Publikuje rocznie ok. 40 pozycji naukowych i edukacyjnych, poświęconych kulturze i historii, w tym kwartalnik "Kultura Współczesna".

NCK realizuje ponadto audycje radiowe poświęcone kulturze, dostępne w formie podcastów na stronie: www.audycjekulturalne.pl. (PAP)

Dodaj komentarz