Podlaskie: "Pamiętanie Miłosza" w 15. rocznicę śmierci noblisty.

Podlaskie: "Pamiętanie Miłosza" w 15. rocznicę śmierci noblisty.

Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza oraz debata pt. "Miłosz a sprawa polska" wypełnią sympozjum "Pamiętanie Miłosza", które odbędzie się w środę wieczorem w dworku w Krasnogrudzie (Podlaskie) z okazji 15. rocznicy śmierci noblisty.

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. Od pierwszej rocznicy śmierci w Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty - obecnie siedzibie Międzynarodowego Centrum Dialogu - odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi organizowane przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.

Tegoroczne zacznie się mszą św. w intencji Czesława Miłosza w języku polskim i litewskim. W kościele w Żegarach spotykają się mieszkańcy parafii oraz uczestnicy sympozjum. Potem w Krasnogrudzie odbędzie się debata z udziałem Ireny Grudzińskiej - Gross - publicystki i historyka literatury Krzysztofa Czyżewskiego, szefa Ośrodka Pogranicze oraz historyka Adama Puchejdy.

Podczas wieczoru przewidziano promocję książki "Czesław Miłosz - Jan Błoński, Listy 1958-1997". "Pamiętanie Miłosza" zakończy się późnym wieczorem w amfiteatrze parku krasnogrudzkiego, gdzie odbędzie się zbiorowe czytanie wybranych tekstów Miłosza.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało uroczyście otwarte w 2011 roku, w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu. Misją centrum jest działanie na rzecz budowania takiego dialogu.

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje. Przeżył tam również zawód miłosny. (PAP)

Dodaj komentarz

Komentarze  

0 #1 ukokabu 2020-01-07 23:30
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Buy Amoxicillin Online she.ebiv.myphotoart.org.rkk.vb http://mewkid.net/who-is-xandra/
Zgłoś administratorowi