Międzymuzealna rodzinna gra "Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty"

Międzymuzealna rodzinna gra "Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty"

Ponad 30 placówek muzealnych i kulturalnych uczestniczy w międzymuzealnej rodzinnej grze "Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty".

Tegoroczna dziewiąta edycja jest poświęcona kobietom, które odegrały ważną rolę w historii miasta.

"Już od dziewięciu lat zachęcamy rodziny z dziećmi powyżej piątego roku życia, aby w okresie wakacyjnym przekonali się, że w ich miejscu zamieszkania jest wiele

ciekawych miejsc do odwiedzenia. Ideą gry jest, by placówki muzealne czy instytucje wystawiennicze, które mają w swoich zbiorach wiele ciekawych rzeczy zainteresowały nimi także młodszych odbiorców. Założeniem gry jest więc, by w okresie wakacyjnym, czyli od końca czerwca do początku września odwiedzać uczestniczące w niej placówki kulturalne i rozwiązywać różne ciekawe zagadki związane ze zbiorami" - opowiadał PAP Karol Mazur, kierownik działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego, głównego organizatora gry.

W grze uczestniczy w tym roku ponad 30 placówek muzealnych i kulturalnych ze stolicy oraz okolic. "Oczywiście jak co roku szukaliśmy jakiegoś tematu wspólnego. Tym razem uznaliśmy, że warto pokazać zasłużone kobiety, które odegrały ważną rolę w historii Warszawy, a także w kulturze miasta. Stąd tegoroczne hasło +Czy Warszawa jest kobietą, czyli historia kobiet w Warszawie+" - zaakcentował Mazur.

Jak zaznaczył, uczestnictwo w grze jest bardzo proste. "Należy wejść na jej stronę i zarejestrować się. Wtedy otrzymujemy numer gracza i możemy przystąpić do gry. Najważniejsze jest oczywiście ściągnięcie pytań i odwiedzanie konkretnych placówek, by odnaleźć na nie odpowiedź. Oczywiście nie chodzi o zwiedzanie całego muzeum, tylko odnalezienie odpowiedzi na konkretne pytania.

Chcemy w ten sposób pokazać najmłodszym uczestnikom, że w muzeach znajdują się naprawdę ciekawe rzeczy, które warto odnaleźć, w czym pomagają pytania przygotowane w ramach gry" - mówił. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył, że przygotowane na potrzeby gry quizy, dostosowane do poziomu odbiorców, uatrakcyjniają zwiedzanie tych miejsc. "Ponieważ dzięki temu musimy zwracać większą uwagę na szczegóły, na to co oglądamy, dzięki czemu możemy odpowiadać na pytania. Umożliwia to także dowiedzenie się więcej o odwiedzanych miejscach. Atrakcją jest również finał, podczas którego dla osób, które ukończyły grę są przewidziane nagrody" - powiedział.

"Sama gra jest pomysłem naszej sekcji edukacyjnej, która otrzymała za zadanie wymyślenie czegoś co będzie uatrakcyjniało wakacje, co pozwoli spojrzeć może trochę pod innym kątem na ofertę muzeów i placówek kulturalnych. Cieszymy się, że tak wielu osobom to się spodobało, a także, że z roku na rok coraz więcej placówek bierze udział w grze" - dodał Ołdakowski. (PAP)

Dodaj komentarz