Gdańsk głównym motywem festiwalu kultury polskiej w Rzymie

Gdańsk głównym motywem festiwalu kultury polskiej w Rzymie

Gdańsk - wolne miasto” - to hasło rozpoczynającej się w sobotę 17. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie. „Zachęcamy Włochów, by zobaczyli, jak wiele zaczęło się w Gdańsku” - powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego Łukasz Paprotny.

Tegoroczną edycję przeglądu rozpoczyna koncert przedstawicieli gdańskiej sceny muzycznej z Tomasz Chyła Quintet w prestiżowym rzymskim klubie Casa del Jazz.

5 czerwca w galerii Interzone w Wiecznym Mieście otwarta zostanie wystawa fotograficzna Michała Szlagi, który od lat fotografuje Stocznię Gdańską.

6 czerwca w kinie na Campo de’Fiori odbędzie się projekcja filmu „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy.

Sobota 8 czerwca poświęcona będzie teatrowi. Na scenie w rzymskiej Villa Torlonia wystawiony zostanie spektakl „Kometa”, inspirowany życiem i twórczością Brunona Schulza. Sztukę wyreżyserowali Teresa i Andrzej Wełmin´scy.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w Casina di Raffaello w parku Villa Borghese odbędą się imprezy dla dzieci, poświęcone baśniom i legendom.

Na poniedziałek, 10 czerwca zapowiedziano projekcję filmu dokumentalnego „Robotnicy '80” Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego. Prezentuje on przebieg akcji strajkowej i negocjacji Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przedstawicielami komisji rządowej.

Ponadto w programie Corso Polonia jest spektakl „W środku słońca gromadzi się popiół” Artura Pałygi 11 czerwca, pokaz filmu „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna z 1960 roku, turystyczna prezentacja Gdańska połączona z koncertem w wykonaniu Trio Per Ka.

Tegoroczny przegląd zamknie wykład o historii Gdańska, który wygłosi profesor Wojciech Morawski. Twórczość urodzonego w tym mieście w XVIII wieku klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga zaprezentuje Alina Ratkowska.

Łukasz Paprotny, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, który zorganizował Corso Polonia, powiedział PAP: „Tematem przewodnim 17. edycji uczyniliśmy Gdańsk jako miasto wolności i solidarności, miasto-klucz do współczesnej historii Polski i Europy”.

„I tak na przykład spojrzymy na Gdańsk w nostalgicznym filmie +Do widzenia, do jutra+ i opowiemy o narodzinach Solidarności” - dodał.

„W roku obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między odrodzoną Polską i Włochami zachęcamy publiczność festiwalu kultury polskiej w Rzymie do odkrywania, jak wiele zaczęło się w Gdańsku” - podkreślił dyrektor Instytutu nad Tybrem. (PAP)

Dodaj komentarz