Startuje 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce w Warszawie

Startuje 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce w Warszawie

Znakomici muzycy światowej i polskiej sceny jazzowej - Enrico Rava, Terje Rypdal, China Moses, Adam Bałdych, Aga Zaryan, Wojtek Mazolewski - wystąpią podczas 25. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie. Inauguracja imprezy w sobotę.

"Ten rok jest szczególny dla festiwalu, ponieważ obchodzimy 25 lat istnienia Jazzu na Starówce. Dla nas jest to ogromna satysfakcja; ćwierć wieku robi wrażenie" -

powiedziała PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jak zaznaczyła, za każdym razem, organizując to wydarzenie wraz z Krzysztofem Wojciechowskim, starają się przygotować oryginalny program "zróżnicowany stylistycznie, który uwzględniałby najwartościowsze zjawiska w muzyce jazzowej i pokazywał nowe trendy na polskiej i światowej scenie jazzowej".

"Z okazji tej +okrągłej+ rocznicy pozwolę sobie na pewne podsumowanie - nasz, odbywający się we wszystkie soboty lata festiwal, jest bardzo popularnym wydarzeniem, ponieważ, jak policzyliśmy, przez te 24 lata zgromadził na warszawskiej Starówce imponującą liczbę ponad miliona słuchaczy: warszawiaków, ale też turystów z całej Polski i z zagranicy" - mówiła Strzelczyk Wojciechowska.

"Od lat jesteśmy wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy. Naturalnie, przyczynia się do tego atrakcyjna lokalizacja - na Starym Mieście w Warszawie. Starówka - jak wiadomo - jest zabytkiem klasy światowej wpisanym na listę UNESCO" - dodała organizatorka.

Wieczór inauguracyjny   lipca należeć będzie do włoskiej formacji Enrico Rava Special Edition, której liderem jest słynny trębacz Enrico Rava. Od lat muzyk ten pojawia się w rankingach najlepszych światowych trębaczy. Jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez słynną firmę fonograficzną ECM Records.

Podczas warszawskiego koncertu Ravie towarzyszyć będzie grupa muzyków, z którymi współpracował w ostatnich latach: Giovanni Guidi, Gianluca Petrella, Francesco Diodati, Gabriele Evangelista, Enrico Morello.

"Tydzień później - 13 lipca - zagra Simsa Fuenf Quintet z Austrii; 20 lipca usłyszymy China Moses Group; 27 lipca - Ashley Henry Quintet, czyli nowe postaci londyńskiej sceny" - charakteryzuje program dyrektor artystyczna.

Mocnym punktem tegorocznej imprezy są występy Polaków. Aż cztery polskie formacje znalazły się w programie sierpniowych wieczorów. Koncertować będą: 3 sierpnia Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin, prezentując m.in. premierowy projekt "Białoszewski Autoportrety"; również 3 sierpnia Wojtek Mazolewski Quintet z programem poświęconym Komedzie; 10 sierpnia znakomity skrzypek jazzowy Adam Bałdych z kwartetem, który przedstawi program "Sacrum - Profanum", oraz 24 sierpnia - jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek jazzowych Aga Zaryan z Quintetem; zaprezentuje ona materiał ze swojej niedawno wydanej płyty "High & Low".

W finałowym koncercie festiwalu 31 sierpnia publiczność usłyszy Courtney Pine Group z Wielkiej Brytanii. "Legenda saksofonu, multiinstrumentalista, jeden z najbardziej wpływowych i ekscytujących muzyków europejskich końca XX wieku" - określa artystę Strzelczyk Wojciechowska.

Pine wydał 16 albumów i nadal koncertuje na całym świecie. Za zasługi dla muzyki jazzowej został mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Program, który brytyjska grupa przedstawi w Warszawie - "House of Legends" - zawiera jazzowe interpretacje utworów skomponowanych przez Pine'a, których inspiracją są korzenie brytyjskiej społeczności afro-karaibskiej - funky i reggae, rytmy calypso, soca, zouk.

Szczegółowy program festiwalu, organizowanego przez Fundacje Jazz Art, znajduje się na stronie http://jazznastarowce.pl/

Patronat honorowy nad 25. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalem Jazz na Starówce objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prezydent m.st. Warszawy. (PAP)

Dodaj komentarz