Sellin: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. chcemy zbudować razem z miastem Gdańsk.

Sellin: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. chcemy zbudować razem z miastem Gdańsk.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. chcemy zbudować razem z miastem Gdańsk; to ważne miejsce dla Polski – podkreślił we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin tuż przed posiedzeniem senackiej komisji kultury dot. budowy plenerowego muzeum na Westerplatte.

We wtorek senacka komisja kultury i środków przekazu zajmuje się specustawą, która zakłada usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

Przed posiedzeniem komisji Sellin podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że nadal czeka na odpowiedź prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w sprawie oddelegowania przez nią czterech przedstawicieli do Komitetu Budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

Jak podkreślił, będzie to komitet decyzyjny, który „będzie miał wpływ na to, jak to muzeum plenerowe będzie wyglądało” – wskazał Sellin.

„Chcemy z miastem Gdańsk to ważne miejsce dla Polski – jakim jest Muzeum Westerplatte – zbudować” – oświadczył wiceminister kultury.

Pytany, czy rząd może ewentualnie wycofać się ze specustawy, odparł: „Ta specustawa załatwia problem własnościowy na półwyspie Westerplatte generalnie, a nie tylko problem gruntów, które należą do miasta Gdańska, bądź są zarządzane przez miasto Gdańsk w imieniu Skarbu Państwa” – powiedział Sellin.

Zaznaczył, że to muzeum powinno być plenerowym muzeum pola bitwy, rozłożonym na całym terenie.

Specustawę, która zakłada usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, Sejm przyjął w czwartek. Autorzy projektu chcą m.in., by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy muzeum plenerowego, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte.

Ustawa, a wcześniej projekt autorstwa posłów PiS, jest krytykowana przez opozycję oraz władze Gdańska. Zdaniem Dulkiewicz, to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. (PAP)

Dodaj komentarz