Od soboty projekcje filmów na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Od soboty projekcje filmów na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

18 filmów pokazanych zostanie w ramach 4. edycji cyklu "Kino na Szekspirowskim", rozpoczynającego się w sobotę w Gdańsku. Projekcje pod gołym niebem odbywać się będą na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

"+Kino na Szekspirowskim+ to cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi +Rooftop cinema+, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku" - poinformowała pomysłodawczyni imprezy, Anna Kądziela-Grubman.

W programie tegorocznego "Kina na Szekspirowskim" znalazły się m.in. takie tytuły jak: nagrodzony trzema Oscarami „Green Book” (reżyseria Peter Farrelly, USA), nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes „Dogman” (Włochy) autora głośnej „Gomorry” Mateo Garrone, opowiadający o psim fryzjerze, czy dzieło austriackiego reżysera Michaela Haneke „Happy End”.

W tym roku na widzów czeka również kino z najdalszych zakątków świata, w tym japońsko-singapurski „Ramen, smak wspomnień” w reżyserii Erica Khoo; rosyjskie „Lato” Kiriłła Sieriebriennikowa o gwiazdach undergroundowej sceny muzycznej lat 80. w ZSRR; będący mieszanką humoru i melancholii brazylijski „Loveling” w reż. Gustavo Pizzi oraz argentyński kryminał „Anioł” Luisa Ortegi.

"Kino na Szekspirowskim" to również ambitne kino trzymające w napięciu: porównywany do „Taksówkarza” mroczny dramat „Nigdy cię tu nie było” szkockiej reżyserki Lynn Ramsey. Drugą równie mroczną opowieścią filmową będzie „Zabicie Świętego Jelenia” z Colinem Farrellem, Nicole Kidman i Alicią Silverstone w rolach głównych, w reżyserii Jorgosa Lantimosa.

Widzowie będą mogli obejrzeć także komedię „Człowiek, który zabił Don Kichota” współtwórcy Monty Pythona Terriego Gilliama, przedstawiającą alternatywną wersję historii błędnego rycerza.

Filmy będą rozpoczynać się ok. godz. 21.30, bezpośrednio po zachodzie słońca. Większość projekcji odbędzie się na dachu-tarasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Niektóre pokazy zorganizowane zostaną również na dziedzińcu teatru.

Pokazy zaplanowano w soboty i środy (jedna projekcja odbędzie się wyjątkowo w czwartek). Ostatni film w ramach "Kina na Szekspirowskim" wyświetlony zostanie 31 sierpnia.(PAP)

Dodaj komentarz