Gdańsk pierwsza w Polsce wystawa prac artysty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Gdańsk pierwsza w Polsce wystawa prac artysty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Wystawę 36 obrazów najwybitniejszego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich artysty, Abdulqadera Al Raisa, można będzie oglądać od niedzieli w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. To pierwszy w Polsce pokaz twórczości artysty z tego arabskiego państwa.

Abdulqadera Al Raisa określa się mianem „ojca chrzestnego” sztuk pięknych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Sztuka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaczęła się tak naprawdę od Abdulqadera Al Raisa i całe następne pokolenia twórców muszą się zmierzyć z jego legendą i sławą, ale też i standardami artystycznymi, które on wyznaczył. Jest on absolutnym prekursorem w tej dziedzinie. To wielka osobowość artystyczna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, traktowana niemalże jako celebrycka gwiazda” – powiedziała PAP kurator wystawy Małgorzata Paszylka-Glaza.

Na wystawie pt. „Potęga koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa” zgromadzono 36 prac artysty. Ekspozycja ma charakter przekrojowy - znajdą się na niej zarówno te najwcześniejsze obrazy z 1976 r., jak i współczesne. Artysta posługuje się techniką olejną i akwarelową.

„Jego twórczość wychodzi z realizmu. Pierwsze jego prace przedstawiały widoki, pejzaże i architekturę Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Potem Abdul przeszedł w malarstwo abstrakcyjne, w którym wykorzystuje motyw liter arabskich Hurufiyyat. Jest to z jego strony próba rozmowy z widzem. On sam mówi, że te pięknie zakręcone litery wyglądają trochę jak kobiece oczy zerkające zza burki” – dodała Paszylka-Glaza.

Podkreśliła, że szczególnie wysmakowane kolorystycznie są duże prace akwarelowe. „W tych pracach artysta ma absolutnie niezwykłe wyczucie przestrzeni kolorystycznej. To są rozwibrowane kolory nasączone słońcem. Ma on swoje ulubione barwy takie jak głębokie kobalty, wysmakowane, cytrynowe żółcienie czy ekstatyczną czerwień. Z naszego europejskiego punktu widzenia jest w tych pracach pewien rodzaj nieoczywistości” – oceniła.

Zaznaczyła, że Abdulqader Al Rais swoje obrazy traktuje też jako rodzaj „dialogu ze swoim pochodzeniem i wiarą”. „Artysta jest osobą religijną i podkreśla głośno, że islam jest religią pokoju. To wszystko ma taki wydźwięk romantycznego i metafizycznego podejścia, mimo tego też, że część jego prac ma charakter realistyczny” – oceniła.

Abdulqader Al Rais ma 68 lat. Mieszka i tworzy w Dubaju. Malarstwa uczył się w latach 60. XX wieku w Kuwejcie, ponieważ w tym czasie w jego ojczyźnie nie było żadnej uczelni artystycznej.

Poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi swoje prace wystawiał również m.in. w Czechach, Francji, Niemczech i USA.

Wystawa „Potęga koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa” w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie będzie czynna do 8 września.(PAP)

Dodaj komentarz