Zdjęcie Adama Lacha wybrane "Ikoną 30-lecia"

Zdjęcie Adama Lacha wybrane "Ikoną 30-lecia"

Zdjęcie Adama Lacha przedstawiające młodą kobietę trzymającą flagę z napisem "Wolność" zostało wybrane "Ikoną 30-lecia" w konkursie zorganizowanym przez Dom Spotkań z Historią oraz Press Club Polska na fotografię symbolizującą trzy dekady przemian, zapoczątkowanych w 1989 roku.

"Mamy zdjęcie, które symbolizuje nasz polski niepokorny charakter, nasz opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy. To symbol trzech dekad przemian w naszym kraju" - napisali jurorzy w wydanym w czwartek oświadczeniu.

"Obraz autorstwa Adama Lacha to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków. To również świadectwo rosnącego udziału kobiet w życiu publicznym w Polsce. Świetnie skomponowany kadr przywodzi na myśl słynny obraz francuskiego malarza Eugene'a Delacroix +Wolność wiodąca lud na barykady+. Młoda kobieta trzymająca flagę z napisem +Wolność+ na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 rokiem, jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury" - uznali jurorzy.

Jak podkreślają w komunikacie, autor zdjęcia należy do tego samego pokolenia, co sfotografowana dziewczyna - urodził się w 1983 roku i "cała jego edukacja i dorosłe życie to już wolna, solidarna, niezależna Polska".

Ikonę 30-lecia wyłoniło międzynarodowe jury w składzie: Bruno Barbey (Magnum Photos), Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Kasia Madera (BBC World Service), Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), Maciek Nabrdalik (VII Photo Agency), Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters), Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Wyboru dokonano spośród 160 zdjęć zgłoszonych przez ponad 60 zawodowych fotografów.

Współorganizatorami konkursu "Ikona 30-lecia – wolność i solidarność" są Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Konkurs odbywa się pod patronatem International Association of Press Clubs.

Nagrodą dla laureata jest 30 tys. zł.

Wręczenie nagrody odbędzie się 31 maja w Warszawie. (PAP)

Dodaj komentarz

Komentarze  

0 #5 RickyDut 2019-11-23 15:35
Feel free to visit my web page https://www.myonlinebuy.us/when-will-viagra-go-generic
Zgłoś administratorowi
0 #4 Katieamert 2019-10-23 10:24
https://bit.ly/2BvP0nn - tiktok sex
Zgłoś administratorowi
0 #3 Beverlyamert 2019-10-18 08:08
Hot snap chat usernames 21 female add LanaShows on snap right now!
https://hotusernames.wordpress.com/ - hot snap girls
Zgłoś administratorowi
0 #2 ovojeticqeg 2019-09-16 12:10
http://mewkid.net/order-amoxicillin/ - Amoxicillin Online Amoxicillin No Prescription obq.rtnw.myphotoart.org.cwq.or http://mewkid.net/order-amoxicillin/
Zgłoś administratorowi
0 #1 evucijowiciqa 2019-09-16 11:48
http://mewkid.net/order-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500mg Capsules lwh.cswk.myphotoart.org.tdc.jh http://mewkid.net/order-amoxicillin/
Zgłoś administratorowi