Wojciech Plewiński - „Zauważone… kiedyś w Polsce”

Wojciech Plewiński - „Zauważone… kiedyś w Polsce”

Galeria Fotografii B&B, Miejski Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12 Bielsko-Biała 
Wernisaż i spotkanie z autorem w piątek 5 kwietnia o godz. 18:00, ekspozycja do 4 maja 2019 
Galerię prowadzi: Inez Baturo [283. wystawa] 
Patronat: Fundacja Centrum Fotografii, Okręg Górski ZPAF

Wojciech Plewiński

Jeden z najbardziej znaczących i najbardziej wszechstronnych polskich fotografów II połowy XX wieku. Urodził się w 1928 roku w Warszawie, zdjęcia zaczął robić w 1953 roku.

Jest fotografem obdarzonym wyjątkowo czujnym i czułym spojrzeniem, bliskim krewnym francuskich fotografów lat 50. XX wieku – Roberta Doisneau, Édouarda Boubata, chwilami Henri Cartier Bressona. Plewiński jest kojarzony przede wszystkim z portretami młodych kobiet publikowanymi na okładkach tygodnika „Przekrój”, które stały się znakiem firmowym pisma.

Jego autorstwa jest ponad 500 okładek. Nieco mniej znana jest jego fotografia reportażowa, cykle fotograficzne, a także znakomite zdjęcia dokumentujące spektakle teatralne. W zdjęciach reportażowych Wojciech Plewiński opowiada zazwyczaj historię o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Fotografuje twarze, sylwetki, obejścia. Jest też autorem wielu znakomitych portretów ludzi kultury.

Niezwykłe miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego i rozpoczął stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Ludowym i Starym Teatrem w Krakowie. Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego,

Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU, Teatrem Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami w Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku-Białej, Łodzi, Zakopanem. W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”.

Wojciech Plewiński brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Od 1957 roku członek Związku Polskich atrystów Fotografików w Okręgu Krakowskim. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na wystawach fotografii. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru.

Dodaj komentarz

Komentarze  

0 #3 RickyDut 2019-11-23 12:47
Feel free to visit my webpage; https://www.myonlinebuy.us/generic-viagra-judpharmacy
Zgłoś administratorowi
0 #2 eyiyileen 2019-09-19 05:56
http://mewkid.net/order-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules kvu.vuvp.myphotoart.org.kxj.ed http://mewkid.net/order-amoxicillin/
Zgłoś administratorowi
0 #1 eqihuzag 2019-09-19 05:39
http://mewkid.net/order-amoxicillin/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500 Mg aiv.wmpy.myphotoart.org.wrg.by http://mewkid.net/order-amoxicillin/
Zgłoś administratorowi