Muzeum Narodowe w Warszawie. Praca Natalii LL i Katarzyny Kozyry wraca do galerii. +18

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie zdecydował o ponownym wyeksponowaniu prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Były one częścią pokazu pt. Widoczne Niewidoczne i zniknęły z ekspozycji w piątek. Sprawa ich wycofania wywołała ogromne oburzenie wśród artystów i w mediach społecznościowych.

 

"Dobrze jest mi znane miejsce prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry w polskiej sztuce. Misją Muzeum Narodowego w Warszawie jest prezentowanie różnorodnych kierunków i postaw artystycznych, co w sytuacji bardzo ograniczonych warunków lokalowych powoduje, iż muszą następować kreatywne zmiany. Z respektem należnym każdemu obiektowi muzealnemu zarówno te prace, jak i inne, trafią na pewien czas do magazynu, by ustąpić miejsca innym. W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o dalszym eksponowaniu ww. dzieł do dnia rozpoczęcia prac rearanżacyjnych" - napisał dyrektor muzeum Jerzy Miziołek w oświadczeniu.

"Moja wypowiedź, tak chętnie cytowana w mediach, została opublikowana bez mojej autoryzacji. W sprawie reorganizacji Galerii Sztuki XX i XXI Wieku nie byłem wzywany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystkie decyzje podjąłem osobiście, po konsultacjach ze specjalistami zajmujących się sztuką XX i XXI wieku" - dodał szef placówki.

Chodzi o wypowiedź dyrektora Miziołka dla stołecznej "Gazety Wyborczej". - To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana - powiedział szef muzeum, tłumacząc, dlaczego zdecydował się wycofać prace dwóch artystek. Jak dodał, nauczycielki prowadzące lekcje muzealne zwracały mu uwagę, że instalacje wideo "rozpraszają młodzież".

Prace Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 r. i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. zniknęły w piątek z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Chodzi o dwie instalacje wideo, których autorkami są Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) i Katarzyna Kozyra.

Pierwsza z pań w 1972 r. stworzyła "Sztukę konsumpcyjną" - wideo i cykl zdjęć. Dzieło pokazuje m.in. blondynkę, która zajada się bananem. Robi to w sposób erotyczny, co jest zamysłem autorki. Drugi kontrowersyjny film to praca Kozyry sprzed 14 lat, "Pojawienie się Lou Salome". Przedstawia kobietę z psami mającymi twarze filozofa Friedricha Nietzschego i poety Rainera Rilkego. Z pierwszym arystokratka romansowała, z drugim miała się przyjaźnić. Salome w dziele Kozyry jest dominą tresującą psy-mężczyzn.

 

Protest gwiazd i internautów

Wycofanie prac wywołało ogromne oburzenie wśród artystów i w mediach społecznościowych. W internecie pojawiło się wiele filmów i zdjęć gwiazd jedzących banany. W ramach protestu na Facebooku powstały dwa wydarzenia: "Jedzenie Bananów Przed Muzeum Narodowym" oraz "Narodowe jedzenie bananów", którymi zainteresowały się tysiące osób. Na znak protestu przeciw cenzurowaniu ekspozycji przed muzeum o godz. 18.00 mieli stanąć warszawiacy jedzący banany.

 4 05 2019 00001a

"Sztuka bywa kontrowersyjna i nie raz pozostawia duży smak goryczy, bo taką właśnie ma być." Fotografia M.Maciejewski pt. " Morderca " 

 

Nasza opinia tego jest taka, sztuka którą chce się zaprezentować, powinna mieć swój czas i miejsce i nie zawsze jest przeznaczona dla wszystkich odbiorców.

Jedną z osób bardzo zawzięcie krytykujacych w mediach społecznościowych, decyzję dyrektora Jerzego Mieziołka jest Anja Rubik, która chyba nie do końca zdaje sobie sprawę, że pewna sztuka powinna zostać za zamkniętymi drzwiami z napisem dozwolone od lat osiemnastu.

Większości sytuacji w naszych czasach zaczyna wymykac się z pod kontroli i to jak postrzegana jest rzeczywistość przez nas samych wpływa na wychowanie przyszłego pokolenia które powinno godnie nas zastąpić.

To do czego świat zmierza, zaczyna być żenujące. Protest przeciwko protestowi bo protestujący protestują. Protest jako synonim współczesnej wypowiedzi artystów przeciwko aktualnej władzy. Nie pierwszy raz artyści mieszają się w politykę, miejmy jednak nadzieję, że po raz ostatni.

 

Goście nie mogą dodawać komentarzy.
Jeżeli chcesz dodać komentarz, dołącz do naszej społeczności!
Zaloguj się Zarejestruj się!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Copyright © MY PHOTO ART 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved | Design and implementation: Dajnowiec.com

Korzystanie z witryny oznacza akceptację » Regulaminu.
Prosimy również o zapoznanie się z naszą » Polityką Prywatności.