Wernisaz Borysa Makarego „2460376”

Wernisaż Borysa Makarego „2460376” w łódzkiej Galerii Imaginarium

Galeria Imaginarium, Łódzki Dom Kultury, ul. Taugutta 18, Łódź
Wernisaż w piątek 5 kwietnia o godz. 19:00, ekspozycja do 18 kwietnia 2019
Kurator wystawy: Magdalena Świątczak

Galeria zaprasza na wernisaż nowej wystawy Borysa Makarego.

Pracy nad tym projektem poświęcił ostatnie osiem miesięcy i jest dla niego ważny, bo pokazuje nowe spojrzenie autora, łączy różne media: fotografię, wideo, instalację oraz rzeźbę.

Borys Makary    2460376

Projekt jest próbą zagłębienia się w materię, ukazaniem bytu ludzkiego jako części uniwersum, jako jego małego, ale nierozerwalnego elementu. Zagłębiam się w budulec Wszechświata, który jest jednocześnie budulcem człowieka. Można powiedzieć, że „dekonstruuję” materię, z jednej strony ją dokumentując, a z drugiej konfrontując ją z nieskończonym, nieodgadnionym i zagadkowym Wszechświatem i po części nami samymi. Zderzam obiekty naturalistyczne ze zdjęciami z mikroskopu elektronowego – jest to połączenie abstrakcyjnego obrazu, niewidocznego dla człowieka, z brutalną rzeczywistością. Fotografowałem materię organiczną i nieorganiczną w różnej postaci, np. węgiel, wapń, bizmut, czyli elementy stanowiące budulec świata i jakiejkolwiek formy życia. Pokazuję materię w skali makro jako abstrakcyjne obrazy, równocześnie łącząc je z projekcją audio, wideo oraz instalacjami. Pierwszym elementem pracy jest symboliczna instalacja zatytułowana „Esencja ludzkości”.

Gdyby zlikwidować próżnię pomiędzy atomami, które tworzą ciała wszystkich ludzi, to tę materię można by było zamknąć w bryle wielkości kostki cukru. W projekcie stworzyłem na podstawie obliczeń matematycznych kostkę węgla, która w swojej objętości zawiera całą ludzkość. Sześcian jest zrobiony z węgla, gdyż życie istnieje na fundamencie zbudowanym z tego pierwiastka, jest jego symbolem. Kolejnymi elementami są instalacje audio i wideo, które mają być niejako wejściem w głąb materii, wszechświata. Zadaniem ich jest oddziaływanie na odbiorcę tak, jak świat oddziałuje na nasze zmysły. Ciało jest częścią Wszechświata, jest zbudowane z tej samej materii, jest materią i tak, jak on, w swej kruchości przeminie. Sam proces twórczy pokazuje nietrwałość materii. Próbki w procesie fotografowania były niszczone, co w moim przekonaniu potwierdza bliski mi pogląd, że fotografia jest uśmiercaniem.  

2460,376 mm³ - objętość sześcianu węgla o boku 1,35 cm.
Borys Makary (fragment tekstu do publikacji z wystawy)

Goście nie mogą dodawać komentarzy.
Jeżeli chcesz dodać komentarz, dołącz do naszej społeczności!
Zaloguj się Zarejestruj się!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Copyright © MY PHOTO ART 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved | Design and implementation: Dajnowiec.com

Korzystanie z witryny oznacza akceptację » Regulaminu.
Prosimy również o zapoznanie się z naszą » Polityką Prywatności.