Wojciech Plewiński - „Zauważone… kiedyś w Polsce”

Galeria Fotografii B&B, Miejski Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12 Bielsko-Biała 
Wernisaż i spotkanie z autorem w piątek 5 kwietnia o godz. 18:00, ekspozycja do 4 maja 2019 
Galerię prowadzi: Inez Baturo [283. wystawa] 
Patronat: Fundacja Centrum Fotografii, Okręg Górski ZPAF

Wojciech Plewiński

Jeden z najbardziej znaczących i najbardziej wszechstronnych polskich fotografów II połowy XX wieku. Urodził się w 1928 roku w Warszawie, zdjęcia zaczął robić w 1953 roku.

Jest fotografem obdarzonym wyjątkowo czujnym i czułym spojrzeniem, bliskim krewnym francuskich fotografów lat 50. XX wieku – Roberta Doisneau, Édouarda Boubata, chwilami Henri Cartier Bressona. Plewiński jest kojarzony przede wszystkim z portretami młodych kobiet publikowanymi na okładkach tygodnika „Przekrój”, które stały się znakiem firmowym pisma.

Jego autorstwa jest ponad 500 okładek. Nieco mniej znana jest jego fotografia reportażowa, cykle fotograficzne, a także znakomite zdjęcia dokumentujące spektakle teatralne. W zdjęciach reportażowych Wojciech Plewiński opowiada zazwyczaj historię o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Fotografuje twarze, sylwetki, obejścia. Jest też autorem wielu znakomitych portretów ludzi kultury.

Niezwykłe miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego i rozpoczął stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Ludowym i Starym Teatrem w Krakowie. Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego,

Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU, Teatrem Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami w Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku-Białej, Łodzi, Zakopanem. W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”.

Wojciech Plewiński brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Od 1957 roku członek Związku Polskich atrystów Fotografików w Okręgu Krakowskim. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na wystawach fotografii. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru.

Goście nie mogą dodawać komentarzy.
Jeżeli chcesz dodać komentarz, dołącz do naszej społeczności!
Zaloguj się Zarejestruj się!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Copyright © MY PHOTO ART 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone / All Rights Reserved | Design and implementation: Dajnowiec.com

Korzystanie z witryny oznacza akceptację » Regulaminu.
Prosimy również o zapoznanie się z naszą » Polityką Prywatności.